Birdpx — Share & Explore

Coğrafik Filtre

Ülke seçimi yaparak, seçilen ülkeye göre fotoğrafları,tür listelerini filtreleyebilirsiniz

malidemiral

Mehmet Ali Demiral

KUŞ FOTOĞRAFÇILIĞI CAMİASI

Kuş fotoğrafı çekmeye başlayalı öyle çok fazla zaman olmadı. Öncesinde  fikrim olan bir konu değildi. Sonrasında gezmek için bir neden ve yeni insanlar tanımak için fırsat yaratması işime geldi. Devam ettim. Biz üniversite çalışanları pek çok açıdan çok steril bir ortamda yaşarız. İnsanlar, görüşleri, hayata bakışları, olaylar karşısında verdikleri tepkiler vs. hep aynıdır. Özellikle büyük şehirlerde ve/veya yurtdışında yaşayıp gelip bir taşra üniversitesinde teşriki mesai yapmaya başlarsan işler çok çabuk sarpa sarabilir. Nihayetinde hayat akıp gidiyor ve zaman geri döndürülebilir bir şey değil. 

Her neyse... Trakus a kayıt yaptırdıktan sonra bir yıldan daha uzun bir süre bu insanların ne yaptıklarını anlamaya çalıştım. Anlayamayınca sormaya karar verdim ve Trakus Foruma; Yahu Trakus nedir? Sizler burada ne yapıyorsunuz?  Bir ana fikriniz var mı? Bana açıklar mısınız mealinde bir konu başlığı açtım. Tabii hiç bir yanıt gelmedi. Yalnız tartışmaya katılanlardan birinin "Burada her türlü adam vardır" dediğini hatırlıyorum. Hımm... bu iyi bir şey mi acaba? diye düşünmüştüm.

Gel zaman git zaman kuş fotoğrafı çekmek için  yurtiçi seyahatler yapmaya başladım. Gördüm ki camiada gerçekten de her türlü adam varmış. Bunlardan biri de normal şartlarda tanışma ihtimalim pek olmayan ve geçtiğimiz günlerde rahmetli olan Menderes (Atay)'di. Menderes'le 2 kez arazi yapmak fırsatım oldu. Nihayetinde ücreti karşılığında bana rehberlik yaptı ve normalde pek çekme ihtimalim olmayan bir kaç türü çekmemi sağladı. Ancak hangi nedenle olursa olsun insanlarla vakit geçirdiğinizde onlara kainatta yaşamaları için verilen bir zaman dilimine dahil oluyorsunuz ve bunlar yaşamınızda iz bırakıyor. 

Lafı daha fazla uzatmadan... bu camiada pek çok kişinin tanıdığı, şöyle yada böyle vakit geçirdiği bir adam geçtiğimiz günlerde hayata veda etti. Basında, internet ortamında yazılanlar çizilenler var. Şöyledir böyledir onu ancak Allah bilir. Ama şu ahir ömrümüzde neler duyduk, neler gördük. Herkes aksi kanıtlanana kadar masumdur. Öyle değilse ilk taşı hiç günahı olmayan atsın. 

Allah taksiratını affetsin Menderes. 

1
446
10-09-2020

Yorumları görebilmeniz için üye girişi yapınız

Üye Girişi Üye Ol

X

İletişim

Yorumlarınızı,önerilerinizi veya şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

X