Birdpx — Share & Explore

Coğrafik Filtre

Ülke seçimi yaparak, seçilen ülkeye göre fotoğrafları,tür listelerini filtreleyebilirsiniz

Onur ÇİÇEK

4
81
21-06-2021

Hobi olarak başladığı kuş fotoğrafçılığı tutkuya dönüştü

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nden emekli olan Ali Kahveci, Karadeniz Bölgesi’nde kuş fotoğrafçılığı yapan sayılı kişilerden...

Hobi olarak başladığı kuş fotoğrafçılığını 10 yıldır profesyonel olarak yapıyor. Bugüne kadar ülkenin farklı noktalarında 396 kuş türünü fotoğraflamayı başardı.

Kuş fotoğrafçılığı alanında Türkiye’de ilk on altı kişi arasında yer alan Ali Kahveci, kuş fotoğrafı çekeceği gün özel kamuflaj elbiselerini giyerek saatlerce kuşu görüntülemek için bekliyor. Türkiye’nin farklı noktalarında kuşları görüntülemeye çalışan Ali Kahveci, UNESCO’nun Dünya Mirasları Geçici Listesi’nde yer alan Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti başta olmak üzere, Manyas Kuş Cenneti ve Mersin Göksu Deltası’nda nadir görünen kuş türlerini fotoğraflıyor.

kus-cesit.jpg

Özel kamuflajıyla göç yollarında ve sulak alanlarda saatlerce kendini gizleyen Kahveci, sıradışı fotoğraf karelerine imza atıyor. Kuş fotoğrafçılığının yanında, kelebek ve doğa fotoğrafları da çeken Kahveci’nin sosyal medya hesaplarından paylaştığı fotoğraflar, binlerce takipçisi tarafından beğeniliyor. Ali Kahveci çektiği kuş fotoğraflarından oluşan karma fotoğraf sergileri açarken birçok yerde de fotoğraf sunumu yaptı. Ayrıca çocuklara doğayı sevdirebilmek amacıyla birçok okulda da slayt gösterisi yaptı. 
 

'SAVAŞ FOTOĞRAFÇILIĞINA BENZİYOR'

Kuş fotoğrafçılığının inceliklerini anlatan Ali Kahveci, özellikle gece çekimler yapmaya gayret ettiğini söyledi. Kuş fotoğrafçılığını savaş fotoğrafçılığına benzettiğini anlatan Kahveci, "Kuş fotoğrafçılığı, her ne kadar ‘doğa fotoğrafçılığı’ olarak değerlendirilse de aslında savaş fotoğrafçıları gibi bir aksiyon fotoğrafçılığı dalıdır. Çünkü fotoğrafını çekmeye çalıştığınız kuşlar, bırakın size poz vermesini, size görünmek bile istemezler ve büyük çoğunlukla da sizin geldiğinizi önceden fark ederek kaçarlar.

kus-fotografi.jpg

Bu yüzden kuş fotoğrafçılığı çok yüksek konsantrasyon ve dikkat gerektiren bir fotoğrafçılık dalıdır. Doğa ve kuşlar hakkında önceden bilgi sahibi olmayı gerektiren bir daldır. Fotoğraflamaya çalıştığımız kuşun hangi çalının ya da hangi sazın arkasından çıkacağını önceden bilemezsiniz. Üstelik bu birdenbire çıkan kuşun hangi yöne gideceğini de kestirmek imkânsızdır. Kuş fotoğrafçılığı sabır gerektiren bir daldır." dedi.

'KUŞ FOTOĞRAFÇILARI DOĞA DOSTUDUR'

Birçok kez gün doğmadan kamuflaja girerek kuşların sabahın ışıklarıyla ortaya çıkmalarını beklediğini ifade eden Kahveci, "Saatlerce kıpırdamadan kuşların objektifimize yaklaşmasını bekleriz. Kuş fotoğrafçıları aynı zamanda ‘tetiğe değil, deklanşöre basarak’ kuşları ölümsüzleştirirler. Kuş fotoğrafçıları doğaya zarar vermediği gibi doğa dostu kişilerdir. Aslında ülkemizin her yerinde onlarca kuş türü vardır. Bu kuşların varlığından haberdar edecek kişiler ise kuş fotoğrafçılarıdır.

kus-fotograflari.jpg

Maalesef birçok kuş cenneti olarak adlandırdığımız alanlara kuş fotoğrafçılarının ekipmanlarıyla girmesi yasaktır. Bu yasak, kuş fotoğrafçılarının henüz yetkililerce bilinmemesinden kaynaklanmaktadır. Yine kuş fotoğrafı çekebilmek için kuşlar ve doğal yaşamı konusunda bilgi sahibi olmak ve fotoğrafçılığın temel kurallarını da çok iyi bilmek gerekir" diye konuştu. Ülke genelinde kayıtlı 489 farklı kuş türünün olduğu ve bunlardan 431 kuş türünü fotoğraflandığı öğrenildi.

Kaynak Kuzey Express

Yorumları görebilmeniz için üye girişi yapınız

Üye Girişi Üye Ol

X

İletişim

Yorumlarınızı,önerilerinizi veya şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

X