Birdpx — Share & Explore

Coğrafik Filtre

Ülke seçimi yaparak, seçilen ülkeye göre fotoğrafları,tür listelerini filtreleyebilirsiniz

Birdpx Yönetim

1
34
16-05-2021

Canon yeni aynasız kamerasını duyurdu: EOS R3

Geçtiğimiz aylarda profesyonel fotoğraf ve video kamera sektörü hareketlenmeye başlamıştı. Özellikle de video tarafında büyük gelişmelerin olduğu bu dönemde, Sony A1 ve FX3modellerini duyurmuş, Nikon ise Z9‘un geliştirme aşamasında olduğunu paylaşmıştı. Canon da bu gelişmelere sessiz kalmayarak EOS R3cihazını geliştirmeye koyuldu.

Canon EOS R3 teknik özellikleri

Canon EOS R3 bir aynasız kamera olacak. Şu an Canon’un ürün yelpazesinde yer alan en gelişmiş DSLRmakine olan EOS 1D Mark 3 ile son zamanlarda tanıtılan EOS R aynasız ailesinin en iyisi olan R5‘in arasına konumlandırılacak. Marka cihazı yüksek hız, yüksek hassasiyet, ve yüksek güvenirlilik temelleri üzerinde geliştireceğini duyurdu.

Kamera Canon’un en son geliştirilen yeni 35 mm full-frame CMOS sensörünü kullanıyor ve DIGIC X görüntü işleme işlemcisini barındırıyor. Bu sayede cihaz hem normal hem de elektronik deklanşör ile 30 FPS devamlı AF/AE çekim yapabiliyor. Bunların yanı sıra makine, elektronik deklanşörlerde sıkça görülen fotoğraf bükülmesi sorununu engelleyen bir teknolojiye de sahip.

Kimlere hitap ediyor?

Canon’un cihazı daha çok spor fotoğrafçılarına yönelik piyasaya sürecek. Kamerada Canon’un kendini yıllardır kanıtlamış ve sektörde neredeyse rakipsiz olan Dual-Pixel CMOS AF otofokus teknolojisi bulunuyor. Ayrıca cihazın otofokuskabiliyetleri derin öğrenme ve yapay zeka algoritmalarıyla da destekleniyor. Bu da fotoğrafçılara çok hareketli nesneleri bile fokus kaybetmeden çekme imkanı olanak sunuyor. Kamera tüm bunlar sayesinde, gece veya ışığın az olduğu kapalı alanlarda, düşük grenli fotoğraflar çekmemizi mümkün kılıyor.

EOS R3 ayrıca, Canon’un ilk göz kontrol özelliği barındıran dijital kamerası. Bu yeni teknoloji, vizörden bakarken, AF çerçevesinin, nesnenin göz hareketlerini algılayarak, bu hareketlere göre ayarlanmasını sağlıyor. Böylece nesneler arasında geçiş yaparken hızlı netleme ile daha keyifli çekimler yapmayı mümkün kılıyor. Tüm bu yeni geliştirmeler fotoğrafçılara, özellikle de spor gibi sürekli hareketin olduğu alanlarda güzel fotoğraflar çekmekte yardım ediyor.

Canon EOS R3 ne zaman satışa sunulur ve fiyatı nasıl olacak?

Canon kameranın şu anda geliştirme aşamasında olduğunu duyurdu. Fakat modelin daha çok spor fotoğrafçılarına yönelik piyasaya sürüleceğini göz önünde bulundurursak; cihazın 2021 Tokyo Olimpiyatları öncesinde raflarda kendine yer edineceğini tahmin edebiliriz. Olimpiyatlar bu sene 23 Temmuz’da başlayacak. Muhtemelen EOS R3’ü Haziran sonu, Temmuz başı gibi stoklarda görmeye başlayabiliriz.

EOS R5 ile EOS 1D Mark 3’ün arasına konuşlandırılacak Canon EOS R3 yaklaşık 5 bin dolar, yani vergiler hariç yaklaşık 40 bin TL bandından satışa sunulması bekleniyor.

Kaynak Shiftdelete

 

 

Yorumları görebilmeniz için üye girişi yapınız

Üye Girişi Üye Ol

X

İletişim

Yorumlarınızı,önerilerinizi veya şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

X