Birdpx — Share & Explore

Coğrafik Filtre

Ülke seçimi yaparak, seçilen ülkeye göre fotoğrafları,tür listelerini filtreleyebilirsiniz

Birdpx Yönetim

0
36
16-05-2021

Göç-21

Hatay Samandağ'da Türkiye'de nadir görülen türlerden biri olan Akkuyrukku Kızkuşu gözlemlendi. Ali Atahan ve Mehmet Atahan'ın konu ile facebook paylaşamı;

Bugün hem kuş gözlemciliği açısından, hem Hatay için fantastik diyebileceğim bir kuş türü bulduk:

Ak kuyruklu kızkuşu, Vanellus leucurus

Hatay'ın en önemli sulakalanı olan Milleyha Sulakalanı'nda, SubaşıKuş ekibi olarak, Mehmet Atahan ile beraber yaptığımız gözlemde saptadık. 

Kuş, bir kaç noktada ön plana çıkıyor:
Geçmişte Hatay'da yalnızca bir kere , 111 yıl önce görülmüştü, ki bu kayıt aynı zamanda Türkiye'deki ilk kayıt idi. 17 Haziran 1910 tarihinde Amik Gölü kıyısından zoolog Aharoni tarafından bir çift Ak kuyruklu kızkuşu toplanmış (Kumerloeve, 1988), bu iki kuşun müze örnekleri hâlâ Kudüs'te Dalman Kolleksiyonu'da bulunuyor (Kirwan et al, 2008). 

Fotoğrafta da görüldüğü üzere, bizim ak kuyruklu kızkuşunun üstünde durduğu yer, çöp yığını. An itibariyle ülkemizin de en zengin kuş alanlarından biri olan Milleyha Sulakalanı insan baskısını her anlamda sonuna kadar hissediyor. 

Gözlemimize daha sonra dahil olan SubaşıKuş üyesi Ahu İlbeyi ile beraber, bugün Milleyha'da toplam 104 kuş türü gördük. Bu rakam, tüm Türkiye'de saptanmış kuş türlerinin %21'ine tekabul ediyor. Bölgenin kuşlar açısından ne kadar önemli olduğunu vurgulamak gerekiyor.

Yorumları görebilmeniz için üye girişi yapınız

Üye Girişi Üye Ol

X

İletişim

Yorumlarınızı,önerilerinizi veya şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

X