Birdpx — Share & Explore

Coğrafik Filtre

Ülke seçimi yaparak, seçilen ülkeye göre fotoğrafları,tür listelerini filtreleyebilirsiniz

Birdpx Yönetim

7
119
16-05-2021

Yakup Can Dilmener yaban hayatın fotoğrafçısı

Sadece ülkemiz değil, yakında onu dünya tanıyacak. Çünkü sürekli dünya ülkelerini geziyor. Bir kuş fotoğrafı için binlerce kilometre uzağa gidiyor. Afrika’da yaban hayatı çekmek için sürekli seyahat ediyor. Çok özel objektiflerle kuşları ve yaban hayatı fotoğraflıyor. Süha Derbent’le birlikte Yakup’un fotoğraflarını çok beğeniyorum. Fotoğrafa hızlı bir giriş yaptı. Çok başarılı olacağına inanıyorum. Onu takip etmeyi sürdüreceğim. Çünkü kuş fotoğraflarına bakmaya doyamıyorum. İşte Mardin doğumlu, Yakup Can Dilmenrer röportajı.

OKUL YILLARI

Çocukluk yıllarını anlatır mısın? Hangi okullarda okudun, nelere meraklıydın?

1960 Mardin doğumluyum. Mardin Dumlupınar İlkokulu’nda okudum. Okula başladığımda Türkçe bilmiyordum. Memurların dışında o yıllarda kimse Türkçe konuşmadığından ana dilim olan Arapça ile yetiştim. Okulda öğretmenimizin konuştuğu dili duyunca çok şaşırmıştım.

1971 yılında İstanbul’a göç ettik, bana ya okul ya da iş seçeneği sunulunca işi seçtim ve böylece şu anki mesleğim olan kuyumcu imalatçısı oldum. Kitap okuyan ve çevresini sorgulayan bir çocuktum. 14 yaşımda Tanrıların Arabaları, Yıldızlara Dönüş, Uzaydan Geldiler, 17 yaşımda çok da bir şey anlamasam da Marx’ın Kapitalini okuduğumu hatırlıyorum. Sonrasında bilinen 12 Eylül ve yakalanma korkusuyla kitapları çuvallara koyarak çöpe atmıştım.

Fotoğrafa ne zaman ilgi duydun, ne zaman fotoğraflar çekmeye başladın?

1977 yılında büyük bir heyecanla ilk fotoğraf makinemi almıştım. Arkadaş grubumda fotoğraf makinesi olan bir tek bendim, o dönem sadece kendimizi fotoğraflardık. Daha sonra bu merak manzara çekmeye,çiçek böcek derken kuşları fark ettim ve büyük bir keyifle onları gözlemleyip kayıt altına almaya başladım.

Bugün kuş fotoğrafları konusunda müthiş bir birikim ve arşive sahipsin. O merak ne zaman başladı, kaç yıldır kuş fotoğrafı çekiyorsun?

Kuş gözlem ve fotoğraflamam bir tesadüf ile başladı. Piknik için gittiğimiz Polonez köyde evcil bir Mandarin ördeği gördüm, inanılmaz güzelliğiyle karşımda duruyordu. Hemen onu fotoğraflamaya başladım, sonucunu görünce çok heyecanlandım ve o andan itibaren kuşlara başka bir göz ile baktım. Türkiye’de olan 486 kuş türünün 334’ünü fotoğrafladım, hedefim olabildiğince daha çok tür gözlemlemek.

PÜF NOKTASI

Kuşlar ve yaban hayatı için kaç ülkeye gittin? Bu işin püf noktalarını anlatır mısın?

Kuş gözlemlemem dışında vahşi doğada diğer türleri de fotoğraflamak en büyük hobim. Kuş ve vahşi doğa fotoğrafları için çok ülke gezdim, bunların bazılarını saymak gerekirse Brezilya, Arjantin, Küba, Hindistan, Güney Afrika, Kenya Vietnam, Kamboçya, Peru ve Şili’yi söyleyebilirim. Arşivimde Türkiye ve dünya kuşlarından 10 binleri aşan fotoğraf birikmiş durumda. Günün birinde hayır kurumu yararına olmak şartıyla sergiler hazırlayabilirim. Kuş fotoğraflamak için Canon 1DX fotoğraf makine ve Canon 600mm. lens kullanıyorum. Büyük tele objektif kullanmamın bir nedeni de kuşları rahatsız etmeden en iyi sonucu almak istemem. Bu işin püf noktası bence sabırlı olmak ve iyi gözlem yaparak türler hakkında bilgili olmak.

Dünyada etkilendiğin ülkeleri sayar mısın? En nadide kuş fotoğraflarını nerede ve nasıl çektin?

Dünyadaki tüm kuşların farklı özellikleri ve farklı güzellikleri var. Güney Amerika’da çok renkli türler var, özellikle boyları serçe parmağı kadar olan sinek kuşlarını izlemeye doyamazsınız. Beni en çok etkileyen kıta kuşkusuz Afrika. Aslanlar, çitalar zürafalar, gergedanlar, ceylanlar ve daha birçok tür her an karşınıza çıkabilir ve bu durum benim için inanılmaz keyifli. Afrika seyahatleri devam edecek gibi görünüyor. Türkiye’nin birçok nadide türünü fotoğrafladım. En unutamadığım tür Urfa’da çektiğim çöl toygarı idi. Serçe büyüklüğünde bir kuş ve ülkemizi birkaç çift ziyaret ediyor, bütün gün bulunduğu bölgeyi aramış ve bulamamıştık. Umudumuzu kesip dönmeyi düşündüğümüz sırada taşın üstüne konduğunu gördük, nefes dahi almadan deklanşöre bastık ve nihayet kayıt altındaydı.

Yorumları görebilmeniz için üye girişi yapınız

Üye Girişi Üye Ol

X

İletişim

Yorumlarınızı,önerilerinizi veya şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

X